Pomysł na biznes – skąd go wziąć?

Założenie firmy może kusić. Zwłaszcza w obecnych realiach gospodarczych, które sprzyjają marzeniom o własnej działalności. Poza tym członkowie polskiego społeczeństwa są coraz lepiej wykształceni, a co za tym idzie pewniejsi siebie. Zanim jednak przyjdzie pora na wcielanie planu w życie, warto przygotować, a następnie gruntownie sprawdzić biznesplan.

Czym jest biznesplan?

To dokument, który przyda się każdemu planującemu rozkręcenie własnej działalności gospodarczej. Jeżeli firma ma osiągnąć sukces, najpierw trzeba sprawdzić jej szanse oraz oszacować wydatki. Przewidzieć wszystkiego się oczywiście nie da. Jednak większość potencjalnych biznesmenów jest zaskoczonych tym, jak wiele szczegółów wcześniej pominęli. Wychodzą one na jaw dopiero w czasie opracowywania biznesplanu. Powinny znaleźć się w nim przede wszystkim cztery kategorie czynników. To mocne, ale równie słabe strony danego pomysłu. Dokładnej analizie muszą zostać poddane także potencjalne szanse i zagrożenia, na jakie działalność gospodarcza może się natknąć w przyszłości.

Zalety biznesplanu

Podczas przygotowywania takiego dokumentu można spojrzeć na swój pomysł z dystansem. Ocenić go na chłodno, ale też w konkretniejszy sposób. Spisanie myśli, swoich pomysłów i obaw pozwala też oszacować ewentualne ryzyko przedsięwzięcia. Niestety, nie wszystkie koncepty opłaca się wcielać w życie. Zamiast później żałować, lepiej od razu poddać swoją wizję próbie. Na papierze nie wszystko wyjdzie od razu, ale na pewno uda się uporządkować swobodne myśli i zyskać perspektywę. A to już bardzo wiele, jeżeli chodzi o planowanie działalności gospodarczej. Czas przeznaczony na przygotowanie biznesplanu nie jest stracony, procentuje natomiast w przyszłości. Chociażby łatwiejszym pokonywaniem problemów, które zdołało się wcześniej przewidzieć. A czasami poprzez rezygnację z nieopłacalnego pomysłu, który naraziłby inwestora wyłącznie na straty finansowe.

Jak znaleźć pomysł na biznes?

Na ogół jest tak, że najpierw pojawia się pomysł, a dopiero potem próba zamiany go w biznes. Czasami jednak kolejność jest zupełnie inna, niektórym bowiem marzy się własna działalność gospodarcza, choć nie za bardzo wiedzą, czym taka firma miałaby się zajmować. Jeżeli ktoś czuje w sobie przedsiębiorczego ducha, a dodatkowo ma dosyć pracy na etacie, na pewno nie zaszkodzi poszukać patentu na sukces. Aby dana firma w ogóle miała szanse osiągnąć go na rynku, należy skupić się albo na połączeni pasji z pracą, albo też poszukać jakiejś niszy rynkowej. Najlepiej rokuje działalność, spełniająca oba te kryteria, ale nie każdy biznesmen ma taki luksus. Na szczęście nietrudno współcześnie dotrzeć do analiz branżowych, dzięki którym można poznać poszczególne rynki. Jeżeli ktoś stawia natomiast na zarabianie na tym, co lubi robić, powinien podczas tworzenia biznesplanu skupić się na możliwościach wykorzystania własnych talentów oraz zainteresowań. Na początku zapewne nie będzie łatwo, ale wysiłek się opłaci. Do grona szczęśliwców należą natomiast ci, którzy mogą zarabiać na robieniu tego, co lubią i w czym są naprawdę nieźli.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://biznes24h.org.pl/ – Biznes przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.

One Reply to “Pomysł na biznes – skąd go wziąć?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *