Na czym polega praca freelancera?

W dzisiejszych czasach bardzo często ludzie szukają pomysłu na siebie, który byłby odskocznią od schematu jaki rozumiemy poprzez tradycyjną pracę. Młodzi ludzie nie chcą już pracować w korporacjach, nie czekają, aż ktoś narzuci im godziny pracy, a przede wszystkim stawiają na siebie i swoją wolność. Wśród nich panuje moda na zakładanie własnych przedsiębiorstw, ale coraz więcej osób decyduje się na bycie freelancerem.

Kim jest freelancer?

W języku polskim słowo „freelancer” oznacza „wolny strzelec” i charakteryzuje osobę, która pracuje na zasadzie innej umowy niż o pracę i wykonuje konkretne projekty na zlecenie. Do rozwoju freelancingu przyczynił się rozwój technologii i Internetu, który umożliwia kontakt z klientem bez wychodzenia z domu. Freelancer zazwyczaj specjalizuje się w jednej dziedzinie i przede wszystkim sam ustala sobie godziny pracy. Ponadto, freelancer pracuje w innym miejscu niż siedziba firmy, dla której aktualnie wykonuje zlecenie.

Może być to kawiarnia, własne biuro czy chociażby mieszkanie. Freelancera cechuje nie tylko wolność wyboru godzin pracy, a także wolność wyboru ilości zleceń oraz wolność wyboru miejsca pracy. Do kategorii freelancerów można zaliczyć osoby, które pracują jako copywriterzy, graficy, dziennikarze, trenerzy personalni czy nawet psychologowie. Warto wiedzieć, że lista zawodów jest ciągle rozszerzana, a bycie freelancerem zyskuje na popularności.

Jak zostać freelancerem?

Kiedy zdecydujemy się zostać freelancerem musimy przede wszystkim znaleźć własny kruczek, w którym będziemy najlepsi. Na samym początku to my będziemy musieli prosić się o zleceniodawców, a nie odwrotnie. Pamiętajmy, że bycie freelancerem to nie jest tylko i wyłącznie przesiadywanie w kawiarni, bowiem jeśli będziemy chcieli się z tego utrzymać, musimy przygotować się na ciężką pracę. Ponadto, freelancer nie może być skupiony wyłącznie na wykonywanym zleceniu, ale także na budowaniu swojej marki. Musi być swoim szefem, specjalistą od wizerunku, marketingowcem, a nawet księgowym. Istnieje wiele serwisów, które pomagają w zaczęciu pracy grafika czy copywritera.

Umieszczane są w tych serwisach zlecenia, które potem możemy dowolnie realizować. Na sam początek naszej przygody z freelancingiem takie witryny stanowią dobrą opcję, ponieważ jeśli się nie odnajdziemy w tym zawodzie, możemy zrezygnować i nie podejmować się kolejnych zleceń. Warto pamiętać też o tym, że na starcie nie będziemy otrzymywać wymarzonych przez nas zleceń, dlatego doceniajmy to, że ktoś się do nas zgłosił, że klient zaakceptował to, co dla niego stworzyliśmy, bowiem każdy kolejny, który będzie z nas zadowolony to kolejny krok do osiągnięcia większego sukcesu.

Pamiętajmy, że praca freelancera to ciężka praca, która wymaga od nas pełnego zaangażowania i pasji. Pracując w domu czy na mieście musimy się liczyć z tym, że wokół nas będzie mnóstwo rozpraszaczy. Nie możemy pozwolić dać im wybić się z rytmu, ponieważ może to skutkować niewykonaniem zlecenia. Bycie freelancerem to świetna zabawa, w której pasja staje się życiem, ale to także dyscyplina, w której gra jest warta świeczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *