Na co warto zwrócić uwagę przy freelancingu?

Freelancer to zawód, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Nie tylko wśród młodych, ale także starszych osób zaczyna budzić się przekonanie, aby wyjść poza schemat i przestać pracować dla kogoś, a zacząć pracować na siebie – być własną marką.

To wymaga od nas mnóstwa pracy, ale także stuprocentowego zaangażowania w każdy wykonywany projekt. Możemy być freelancerem na etacie, ale czy nie po to odchodzimy od schematu i sprawiamy, że hobby staje się naszym życiem, żeby tylko tworzyć w międzyczasie od normalnej pracy? Wad i zalet pracy freelancera jest wiele, zazwyczaj tyle samo po każdej ze stron, jednak zastanówmy się czy warto wzniecać ten pożar?

Wady pracy freelancera

Zacznijmy od ciemniejszej strony pracy freelancera, którą są zdecydowanie jej wady. Przede wszystkim musimy liczyć się z brakiem stałego wynagrodzenia. Będzie ono definiowane nie tylko poprzez ilość wykonanych zleceń, ale także każde z nich płatne jest w sposób indywidualny, dlatego aby się z tego utrzymać musimy sumować to, co robimy w jedną całość i nauczyć się przewidywać. Brak stałego wynagrodzenia wiąże się również z tym, że nie będziemy pracować na zasadach tradycyjnej umowy o pracę, a to skutkuje brakiem ubezpieczenia zapewnionego przez pracodawcę czy płatnego urlopu. Wadą pracy freelancera jest także fakt, że musimy martwić się o to, że nie zawsze wszystkie zlecenia będą nam odpowiadały oraz to, że czasami tych zleceń może nie być wcale. Dla niektórych z nas do wad pracy freelancera możemy zaliczyć także to, że praca ta wiąże się z brakiem takich dodatków jak karta multisport czy prywatna opieka medyczna, którą zapewnia nam pracodawca w ramach umowy o pracę.

Zalety pracy freelancera

Zdecydowanym i bardzo często podkreślanym plusem pracy freelancera są godziny pracy, które sami sobie wybieramy. Nie musimy także zawalać się pracą, a podejmować się takiej ilości zleceń, jaką uważamy za słuszną. Ponadto, ustalanie sobie godzin pracy wiąże się z tym, iż nie musimy brać dnia wolnego w pracy, kiedy musimy coś załatwić, a robimy to między pracę nad zleceniem. Zaletą pracy freelancera jest także możliwość wyboru miejsca pracy, bowiem nie mamy przydzielonego nam biurka i komputera, a sami wybieramy czy wolimy dzisiaj popracować na kanapie w domu czy może w klimatycznej kawiarni na mieście. Kolejnym ogromnym plusem jest to, że nie pracujemy dla kogoś, a dla samych siebie. Tak, jak zostało wspomniane na samym początku, to my stajemy się własną marką w całym naszym działaniu. Budujemy sieć kontaktów, pozyskujemy klienta, aby w szczytowej formie to klienci sami się do nas zgłaszali.

Praca freelancera jak każda posiada wady i zalety, ale nie ma takich wad w tej pracy, których nie moglibyśmy sami zredukować. Brak ubezpieczenia? Możemy ubezpieczać się we własnym zakresie. Brak karty multisport? W dzisiejszych czasach siłownie prześcigają się w promocjach na przeróżne karnety, dlatego to także nie stanowi problemu. To samo dotyczy prywatnej opieki medycznej. Powstaje coraz więcej prywatnych klinik, a one także oferują korzystne opłaty za usługi. Wszystkie wady możemy sobie zrekompensować, ale nie możemy, pracując dla kogoś, wynagrodzić sobie żadnej z zalet pracy jako freelancer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *