Kto może zostać freelancerem?

Wielu z nas stara się tak zorganizować swoje życie, aby zapewnić sobie jak najwięcej swobody i możliwości samodzielnego podejmowania decyzji. Szczególnie grupa ludzi nazywana milenialsami poszukuje takiej formy zatrudnienia, która nie odbierze im zbyt wiele wolności wyboru kiedy i jak pracować. Ciekawą metodą pracy dla takich osób jest freelancing.

Jak pracuje freelancer?

Charakterystyczna w pracy freelancera jest właściwie pełna decyzyjność w zakresie czasu pracy, a często również formy jej wykonywania. Freelance zapewnia niewątpliwie wiele korzyści, ale czy jest dla każdego? Na pewno zasadniczą cechą, jaką powinien posiadać freelancer, jest obowiązkowość i umiejętność doskonałego zarządzania swoim czasem. Jeśli nie jesteśmy w stanie tak się zorganizować, aby spędzać na zajęciach związanych z pracą wystarczająco dużo czasu, albo podejmujemy się wielu zleceń, ale wszystkie zostawiamy na tzw. ostatnią chwilę, prawdopodobnie będzie nam bardzo ciężko uzyskać stałe dochody z tej formy pracy. Freelancer pracuje często w wybranych przez siebie godzinach, jednak zazwyczaj otrzymuje od zleceniodawcy deadline, który bezwarunkowo powinien zostać dotrzymany. Jeżeli nie udaje się wykonać zlecenia w terminie, najczęściej nie otrzymuje się od tego klienta kolejnych zadań.

Jak zorganizować czas?

Nierzadko freelance jest metodą pracy wybieraną przez osoby, które z różnych powodów zmuszone są pracować z własnego domu. Często decydują się na nią np. młode matki, w nadziei, że uda im się bez większych problemów zajmować dzieckiem, domem, a jednocześnie kontynuować karierę zawodową. Oczywiście wszystko zależy od tego, czym konkretnie freelancer się zajmuje. Jednak bardzo często ciężko jest oddzielić obowiązki zawodowe od domowych, pracując z domu. Dobrym pomysłem może być założenie, że pracę wykonujemy zawsze w stałych porach dnia.

Nie zajmujemy się wtedy niczym innym, koncentrując pełną uwagę na zadaniach służbowych. Dopiero po wykonaniu założonych na dany dzień zleceń, możemy zacząć prace domowe. Czasem ciekawym pomysłem jest prowadzenie listy zadań, a po każdym odhaczonym zadaniu robienie sobie 10 czy 15 minut przerwy na krótkie czynności domowe, jak odkurzanie, czy spacer z psem. Najważniejsze jednak jest takie zarządzanie swoim czasem, aby nie rozpraszać się koniecznością zrobienia różnych rzeczy, nie związanych z pracą.

Freelancing może okazać się wyzwaniem, dlatego osoby, które zdecydowały się na taką pracę, ale ciężko im się zmotywować albo odpowiednio zorganizować swój dzień, mogą wybrać się na kurs umiejętności zarządzania czasem. Takie szkolenia organizowane są przez specjalistów, którzy podpowiadają wiele przydatnych wskazówek do wykorzystania przez freelancera.

Czy warto postawić na freelance, zamiast standardowego etatu? Jeżeli potrafimy zadbać o pozyskiwanie odpowiedniej liczby zleceń, lubimy negocjować stawki i potrafimy zarządzać swoim czasem bez szefa, stojącego nam nad głową, taka praca może być ciekawym sposobem na życie.

Duża satysfakcja z samodzielnego organizowania swojego dnia i podejmowania decyzji bez ustaleń z przełożonym, może zrekompensować wyzwania, jakie niesie ze sobą freelancing.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *