Freelancer – kto to taki?

W ostatnich czasach freelancing staje się coraz bardziej popularnym sposobem na życie. Jest on przeciwieństwem regularnej pracy etatowej, na umowę o pracę. Wiele osób jednak nie wie do końca kim jest freelancer i jak pracuje, dlatego istnieje wiele mitów i plotek z tym związanych. 

Warto zacząć od tego, że z angielskiego freelancer to wolny strzelec. Czyli można powiedzieć, że to osoba, które wykonuje dla określonego zleceniodawcy różne zadania, w oparciu o umowę inną niż umowa o pracę (najczęściej umowa zlecenia, umowa o dzieło). Praca freelancera charakteryzuje się sporą swobodą, nie musi on siedzieć w pracy 8 godzin dziennie, w określonych porach i nie musi wykonywać wszystkich narzuconych zleceń.

Sam może decydować, które zadania chce realizować, kiedy i w jakich godzinach i przede wszystkim może to zrobić z dowolnego miejsca, które mu odpowiada, co jest sporym ułatwieniem. Istnieje lista zawodów, które mogą być realizowane w ramach freelancingu, głównie są to prace twórcze np. grafik, tłumacz, dziennikarz, korektor, copywriter, fotograf, coach, pracownik z branży IT. Oczywiście, aby zacząć pracę w którymś z tych zawodów, trzeba posiadać określoną wiedzę i umiejętności z danej dziedziny, ale nie zawsze konieczne jest ukończenie studiów, czy specjalistycznych kursów.

Freelancing stał się bardziej popularny wraz ze wzrostem popularności Internetu. Ułatwia on kontakt między zleceniodawcom a freelancerem i usprawnia proces znajdywania zleceń i informacji potrzebnych do ich realizacji.

Jak rozpocząć karierę jako freelancer?

Myśląc o rozpoczęciu kariery jako freelancer trzeba przede wszystkim pamiętać, że początki mogą być trudne. Nie każde zlecenie będzie satysfakcjonujące i płatne tak jakby się chciało, ale zwłaszcza na początku nie warto odrzucać tych mniej atrakcyjnych. Z czasem wyrobi się odpowiednią markę, reklamę i łatwiej będzie o te ciekawsze. Realizując poszczególne zlecenia nie można też zapomnieć, że pracuj się na własną markę.

Dlatego bardzo ważne jest staranne podchodzenie do każdego zlecenia, dokładne zapoznanie się z tym czego oczekuje zleceniodawca i wykonanie zadania jak najdokładniej, należycie się przygotowując. Rozpoczynając pracę jako freelancer trzeba być świadomym konieczności zmiany organizacji życia, trzeba też starać się wyrobić pewną regularność i znaleźć motywację, bowiem praca w domu wiąże się z wieloma rozproszeniami i pokusami, żeby jednak zrobić coś innego.

Korzyści wiążące się z pracą jako freelancer

Praca freelancera wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim jak już wcześniej wspomniano godziny pracy są elastyczne i dopasowane do możliwości i chęci zleceniobiorcy. Jednego dnia można zrobić więcej, innego można pospać dłużej, albo skończyć pracę wcześniej. Jest to dobre rozwiązanie np. dla młodych mam, czy studentów, którzy chcą sobie dorobić. Kolejnym plusem jest dowolne miejsce pracy, zamiast spędzać długich godzin na dojazd na drugi koniec miasta, można realizować zadania nawet nie wychodząc z łóżka. Kiedy freelancer zdobędzie stałych klientów i wyrobi pewną renomę z powodzeniem może stawiać na swój rozwój i wybierać tylko te zlecenia, które go interesują. Można również zając się jakąś jedną, wąską dziedziną i zostać w niej ekspertem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *