Finanse w biznesie – o czym musi wiedzieć przedsiębiorca?

Nie ma wątpliwości, że biznes wiąże się ściśle z finansami, czyli pieniędzmi, ich obrotem, przychodami i rozchodami. Finanse w biznesie to również stosunki finansowe między przedsiębiorcami, kontrahentami i innymi uczestnikami biznesu. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą zdają sobie sprawę, jak trudnym procesem jest pozyskiwanie funduszy i ich wykorzystywanie w możliwe najlepszy sposób, przynoszący zyski.

Finanse w biznesie – o czym musi wiedzieć przedsiębiorca

Wszyscy przedsiębiorcy w różnym stopniu stają się finansistami. Muszą wiedzieć, gdzie i ile zostało wydawanych pieniędzy, jakie są na to potrzeby, wynikające z realnej kondycji finansowej firmy. Aby wszystko funkcjonowało prawidłowo powinien być nakreślony plan ich pozyskiwania, wydatkowania i realizacji projektów biznesowych.

Przedsiębiorca musi mieć stałą wiedzę i świadomość, ile pieniędzy jest dostępnych od ręki, ile znajduje się na rachunkach bankowych firmy, skąd i w jakiej ilości mają wpłynąć do jego firmy. Dobre zarządzanie finansami firmy to stała kontrola wpływów i wydatków, trzymanie ręki na pulsie finansowym swojej działalności. Każdy właściciel firmy zdaje sobie sprawę, że wydatki nie mogą przekroczyć przychodów, ponieważ zostanie utracona płynność finansowa.

Wynika z tego, że dbanie o stan finansów, rachunkowości jest priorytetem w zarządzaniu firmą. Przy niewystarczającej lub niskiej, jakości zarządzania finansami, biznes jest niewątpliwie skazany na bankructwo i porażkę. Tak, więc umiejętność liczenia pieniędzy we własnej kieszeni jest niezbędną cechą przedsiębiorcy. Prężnie działająca firma bez względu na dziedzinę, w jakiej działa, musi kierować się skuteczną strategią i taktyką. Stała analiza finansowa prowadzi do zapewnienia przedsiębiorstwu stabilności finansowej i rentowności na wysokim poziomie.

Dlaczego biznesmeni potrzebują funduszy?

Wiele osób uważa, że biznesmeni potrzebują pieniędzy, aby żyć w luksusie, mieszkać w willach, apartamentach i jeździć drogimi limuzynami. Właściciele firm, którzy odnoszą sukcesy mogą pozwolić sobie na takie życie, jednak są to potrzeby drugorzędne, najważniejsze są interesy finansowe. Wiadomo, że bez tych interesów nie osiągaliby wysokich dochodów i nie posiadaliby tych wszystkich luksusów.

Przede wszystkim każdy przedsiębiorca zakładający firmę, musi posiadać kapitał początkowy na rozruch, dotacje unijne mogą wspomóc, ale nie zaspokoją wszystkich potrzeb. Mając na uwadze rodzaj i zakres prowadzenia działalności, przedsiębiorstwa musi nabyć grunt lub go wydzierżawić, maszyny, jeżeli chce coś wytwarzać, powierzchnię magazynową, pomieszczenia biurowe itp.

Biznes nie będzie funkcjonował bez zarejestrowania firmy i poczynienia zapasów materiałów a na to wszystko potrzebne są finanse. Chociaż firma nie jest dobrze znana, należy ją reklamować. Kosztuje to dużo pieniędzy. Zanim przedsiębiorstwo zacznie generować zyski, musi mieć fundusze, aby zapłacić tym, którzy już są zatrudnieni i świadczą pracę. Niezbędne są szkolenia, podróże służbowe, na które również trzeba przeznaczyć określone środki finansowe.

Kolejną ważną sprawą jest kapitał obrotowy, z którego przedsiębiorca będzie pokrywał bieżące koszty. Takie finanse są konieczne do czasu pozyskania pieniędzy za wyprodukowany i sprzedany towar.  Jakie to są koszty? A mianowicie: zakup materiałów niezbędnych do produkcji, półproduktów, opłaty za energię elektryczną, gaz, reklamę i wypłaty dla pracowników. Na takie wydatki musi być zabezpieczenie finansowe (kapitał obrotowy). Po otrzymaniu dochodów ze sprzedaży, część z wydatków może być na bieżąco z nich pokrywana.

Tak więc, przez cały okres działania przedsiębiorstwa, jego właściciel będzie potrzebował do pracy bieżącego kapitału pieniężnego na opłacenie pracy, zakupu materiałów, w tym tworzenia zapasów, płatności podatków, a także bieżących wydatków pomocniczych.

Więcej informacji

http://imperiumbiznesu.pl/Artykuł powstał we współpracy ze stroną Imperium Biznesu, prezentującą informacje ze świata biznesu i nie tylko

 

One Reply to “Finanse w biznesie – o czym musi wiedzieć przedsiębiorca?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *