Dlaczego ludzie tak chętnie budują domy?

Nie brakuje osób, które zastanawiają się nad zakupem prywatnej nieruchomości. Do wyboru są domy oraz mieszkania. Badanie pokazują, że coraz więcej ludzi decyduje się na ten pierwszy wariant. Dlaczego? Na jakie zalety można liczyć z tego tytułu? Jakie są najważniejsze minusy wynikające z podjęcia tej decyzji?

Większa przestrzeń do funkcjonowania

To jedna z najważniejszych zalet w porównaniu do mieszkania. Na pewno macie świadomość tego, jak wygląda mieszkanie w blokach. Przeważnie nieruchomości są stosunkowo niewielkie. Chodzi nam przede wszystkim o kawalerki, nieruchomości dwupokojowe itp. Bardzo małe są w głównej mierze kuchnie oraz łazienki. Trudno liczyć na odpowiednie poczucie swobody, wygody, komfortu itp. Budując dom tak naprawdę od Was zależy, jaka będzie jego powierzchnia. Oczywiście, istotnym aspektem jest tutaj powierzchnia działki. Niemniej jednak warto zauważyć, że można zdecydować się na duże pokoje, sypialnie, kuchnie, łazienki itp. Do dyspozycji możecie mieć jedno piętro, dwa piętra – wszystko zależy od Waszych preferencji oraz możliwości finansowych. W domu można umieścić zdecydowanie więcej rozmaitych urządzeń, sprzętów. Natomiast małe mieszkania w bloku to troska tak naprawdę o każdy centymetr kwadratowy, aby nie brakowało miejsca do swobodnego poruszania się po danej lokalizacji…

Poczucie niezależności

Własny dom to również niezachwiane poczucie niezależności. Między innymi właśnie od Was zależy, jakie duże będą poszczególne pomieszczenia w Waszej nieruchomości. Macie zamiar zrobić remont? Nie musicie pytać się wspólnoty o pozwolenie. Wszystko zależy w tym temacie od Was. Chcecie zrobić sobie ogrodzenie, aby czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie? Jeśli macie odpowiednie środki, to droga wolna. Mieszkając w bloku nie ma takiej możliwości. Nie chodzi nam tylko o to, że koszt ogrodzenia danego budynku byłby stosunkowo spory. Czasami taki wariant nie wchodzi nawet w grę ze względu na lokalizację. Poza tym tak czy owak trzeba byłoby uzyskać zgodę od administracji danego budynku. Niezależność objawia się również tym, że można w dużej mierze decydować o kosztach – choćby za ogrzewanie budynku itp. W blokach są one narzucone z góry. W zimie na przykład grzejniki bardzo mocno grzeją. W domu można samodzielnie decydować o tym, czy zużyjecie mniej lub więcej opału. Opłaty w blokach są stałe. Biorąc pod uwagę własne domy, można na tym temacie sporo zaoszczędzić.

Koszty nie są małe

Aby jednak nie było tak różowo, trzeba wspomnieć o tym, że wybudowanie własnego domu nie jest tanie. Szczególnie, jeśli w tym momencie nie posiadacie żadnej działki budowlanej. W związku z tym trzeba ją wpierw kupić, a potem uzyskać konkretne pozwolenia. Same koszty związane z budową domu są relatywnie spore. Coś jednak za coś – jeśli ktoś chce mieć więcej swobody do funkcjonowania, to musi głębiej sięgnąć do portfela. Trzeba też samodzielnie zadbać na przykład o odpowiednią formę ogrzewania itp. W związku z tym coś, co dla jednych jest plusem dla drugich jest sporym mankamentem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *