Czy własna firma może być wyzwaniem?

O prowadzeniu własnej działalności gospodarczej myśli niemal każdy niezadowolony pracownik. Wizja pracy bez przełożonego, ale też brak konieczności proszenia o urlop czy zaharowywania się na cudzy rachunek kuszą. I trudno się dziwić. Jednak w myśl starego i jakże życiowego powiedzenia, że zawsze jest lepiej tam, gdzie nas nie ma, przed założeniem firmy warto się zastanowić.

A już na pewno nie opłaca się podejmować decyzji pod wpływem emocji bądź nagłego impulsu. Takie gwałtowne zmiany sporadycznie wychodzą na dobre, ale raczej w filmach rodem z Hollywood.

Życie bez szefa

Zapytani o motywy swojego działania, początkujący przedsiębiorcy wskazują często na brak wiecznie niezadowolonego szefa. Faktycznie własna firma zwalnia z konieczności wykonywania obowiązków służbowych pod dyktando innych. Jednak bycie własnym szefem to czasami także prawdziwa droga przez mękę. Trzeba wykazać się ogromną samodyscypliną i wytrwałością, aby działalność gospodarcza przetrwała pierwszy okres swojej działalności. Potem bywa nieco łatwiej, ponieważ właściciel firmy zdobywa doświadczenie. Niemniej jednak warunki rynkowe zmieniają się dynamicznie, trzeba nadążać nie tylko za potrzebami konsumentów, ale również uczestniczyć w nieustannym wyścigu z konkurencją. Prowadzący firmę musi być gotowy na ogromne poświęcenie.

Czas wolny jak na lekarstwo

Rezygnując z etatu i przechodząc na własną działalność gospodarczą, ludzie często zakładają, że zyskają więcej czasu dla siebie i rodziny. Tak jednak nie jest. Zwłaszcza jeżeli komuś rzeczywiście zależy na wypracowaniu zysków, nie mówiąc już o sukcesie. Obecnie rzadko zdarza się, by etatowi pracownicy zostawali po godzinach. Ludzie za bardzo szanują bowiem swój czas i przykładają wagę do nomen omen równowagi życiowej. Zupełnie inaczej jest w przypadku właścicieli firm. Oni często zabierają pracę nie tylko na urlop, ale również na wakacje. Owszem, mogą swobodniej organizować sobie czas wolny, ale niestety jego jakość często pozostawia sporo do życzenia. Trzeba być bowiem w stałym kontakcie z pracownikami, a niekiedy i klientami. Firma, w przeciwieństwie do szeregowych pracowników, nie może pójść na urlop. Zyskałaby na tym bowiem konkurencja. A to początek końca działalności gospodarczej.

Praca na własny rachunek

Nawet jeżeli pracy we własnej firmie jest więcej, to jednak takie obowiązki wykonuje się nieco inaczej. W mierzeniu się z kolejnymi problemami pomaga świadomość, że swój czas oraz energię wykorzystuje się w imię własnego dobra. Buduje się coś pod swoim nazwiskiem, więc tym mocniej dąży się do osiągnięcia sukcesu. Choć satysfakcja z biznesu to pojęcie ulotne, to jednak właśnie ona jest czynnikiem najsilniej popychających do założenia firmy.

Zwłaszcza w XXI wieku ludzie są bardzo ambitni i rzadziej zadowala ich praca na rzecz cudzych marzeń i sukcesów. W neoliberalnej rzeczywistości liczą się natomiast indywidualne osiągnięcia. A te najłatwiej ocenić na podstawie wyników finansowych osiąganych przez własną działalność gospodarczą.

One Reply to “Czy własna firma może być wyzwaniem?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *