Czy warto założyć działalność na wynajem nieruchomości?

Z poniższego artykuł dowiecie się kiedy warto założyć działalność gospodarczą wynajmując mieszkania. Doradzamy również jak skutecznie i optymalnie prowadzić taką działalność.

Podatek od najmu

Przypomnijmy, że wynajmując mieszkanie mamy do wyboru trzy formy rozliczenia z Urzędem Skarbowym:

  • ryczałt,
  • zasady ogólne,
  • podatek liniowy.

Warto pamiętać, że ostatnia forma rozliczenia czyli podatek liniowy zarezerwowany jest jedynie dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Osoby te mogą wykorzystać również podatek progresywny. Czasami opłaca się prowadząc działalność pozostać na zasadach ogólnych, ponieważ są wtedy dostępne różnego rodzaju ulgi.

Działalność na wynajem nieruchomości – czy warto?

Wiele osób zastanawia się czy powinni mieć założoną działalność gospodarczą osiągając stały dochód z wynajmu mieszkań. Przepisy mówią, że działalność prowadzona w sposób zorganizowany, ciągły i zarobkowy jest traktowana jako działalność gospodarcza. Nawiązując jednak do wynajmu mieszkań nie ma tutaj określonych stałych wytycznych, powinniśmy zatem samodzielnie określić naszą sytuację. Bardziej powinniśmy skupić się nie na pytaniu czy trzeba, ale czy jest to bardziej opłacalne niż w przypadku wynajmu jako osoba fizyczna.

Warto pamiętać, że przy działalności gospodarczej możliwość wliczenia kosztów jest znacznie korzystniejsza dla przedsiębiorcy. Dlaczego tak się dzieje?

Wyobraźmy sobie sytuację, że prowadzimy działalność gospodarczą jednak nie jest ona prowadzona z nastawienie na wynajem mieszkań. Warto pamiętać, że jest pewna część dochodów, które podlegają opodatkowaniu. Jeżeli jednocześnie zdecydowalibyśmy się w ramach prowadzonej już działalności gospodarczej, na opodatkowanie wynajmu nieruchomości to możemy czasami wygenerować nawet stratę. Prowadząc działalność, która skupia się na wynajmie mieszkań możemy wliczyć chociażby koszty amortyzacji do naszych kosztów prowadzenia działalności. Ponadto do kosztów działalności możemy zaliczyć również część odsetkową raty kredytowej. Wszystko to ewidencjonowane jest w księdze przychodów i rozchodów, właśnie w ten sposób często wygenerować można stratę. Co istotne tę stratę można rozliczyć z przychodami z innych źródeł.

Reasumując korzyści podatkowe, które płyną z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej są dość duże. Warto jednak pamiętać, że jest to uzależnione od skali naszego przedsięwzięcia. Z reguły jednak jeśli prowadzimy już działalność gospodarczą i osiągamy z niej dochody to opłaca się rozliczać wynajem w działalności.

Warto również pamiętać, że najem czy też sprzedaż lokalu mieszkalnego jest zwolniony z VATu. W związku z tym osoba, która wynajmuje od nas mieszkanie nie będzie płaciła więcej. Dla najemcy najczęściej jest obojętne na jakiej zasadzie się z nim rozliczamy. Być może on również prowadzi działalność w związku z tym może on wrzucić sobie koszty wynajmu w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Powyższe informacje mogą być cennymi wskazówkami dla osób zainteresowanych wynajem mieszkań i prowadzonej w ramach tego działalności gospodarczej. Jednak każdy podatnik znajduje się w innej sytuacji w związku z tym każdy przypadek powinien zostać przez nas rozpatrzony indywidualnie.

https://konsorcjumfinansowe.pl/

Szukasz informacji na temat pożyczek pod zastaw nieruchomości? Wejdź na stronę konsorcjumfinansowe.pl, by dowiedzieć się więcej

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *