Co przesądza o sukcesie w prowadzeniu własnego biznesu?

Dobry pomysł na biznes wcale nie musi cechować się wysoką oryginalnością. Czasami nawet może ona przesądzić o porażce i rozczarowaniu, które zniechęcą nas do podjęcia kolejnych kroków w kierunku własnej działalności gospodarczej. Czy będzie to firma mała, średnia czy duża, nieważne co będzie towarem – oczywiście w granicach rozsądku – lecz ważne czy klienci będą z niego zadowoleni. A na to składa się już wiele czynników, począwszy od sposobu dostawy, jej szybkości, dotrzymania paczki w terminie, aż po jakość produktu, prezencję czy dodatkowe atrybuty i akcesoria mające zachęcić konsumenta do zaufania naszej firmie. 

Jak wpasować się w oczekiwania rynkowe?

Rynek jest niezwykle chwiejnym i niestabilnym miejscem. Coś, co przed chwilą uważane było za bezsprzeczny hit, za chwilę może spaść z piedestału, a my jako usługodawcy odczujemy to równie szybko. Dlatego tak istotne jest, aby nasza działalność zbudowana była w sposób umożliwiający jej wieloformatowe funkcjonowanie. To jest, w przypadku nagłego i niespodziewanego kryzysu jej przeprofilowanie nie powinno pociągnąć za sobą kosztów, z którymi sobie nie będziemy w stanie poradzić. Działalności gospodarcze skupione na produkcji czy sprzedaży jednego i specyficznego produktu z góry skazane są na większe ryzyko porażki lub nie wpasowania się w rynek. Większy asortyment, w dodatku przedstawiający sobą różne dziedziny jest bardziej bezpieczny, lecz znowu, generować będzie większe opłaty za produkcję i dystrybucję. Toteż, liczyć musimy się z tym, iż każde wyjście nacechowane będzie mniejszym lub większym ryzykiem – w takiej sytuacji postawić możemy na produkt, który dobrze znamy, wiemy jak go sprzedać lub posiadamy pomysł będący w stanie przykuć niezainteresowanych wcześniej klientów.

Na czym warto się opierać i czym inspirować przy zakładaniu własnej firmy?

Inspirować przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej możemy się praktycznie wszystkim. Kreatywność i otwarty umysł są niezwykle cenione w tej kategorii biznesowej, jednak uważajmy aby nie przekroczyć cienkiej granicy, za którą zwykła inspiracja staje się po prostu plagiatem i kopią czyjejś twórczości. Oczywiście, podpatrywanie naszych potencjalnych konkurentów i ich rozwiązań na napotkane problemy jest jak najbardziej wskazane, gdyż dostarcza nam niezwykle cennej wiedzy, która w dalszym rozwijaniu się jest niezbędna. Poza tym, doświadczenie – obserwując świat, otaczających nas ludzi, miejsca i przedmioty nabieramy nowej perspektywy. Dlatego też, najprostsze rozwiązania są najczęściej tymi najlepszymi i opłacalnymi. Zbyt duże przekombinowanie może skończyć się niezrozumieniem naszych założeń przez klienta, a w konsekwencji zrezygnowaniem z zakupu naszego produktu. Niesłychanym źródłem pomysłów i idei jest też i internet oraz nasze prywatne zainteresowania. Cały nasz biznes najlepiej jest oprzeć na rzeczach, które najlepiej znamy, dlaczego więc nie połączyć go z naszą pasją. Motoryzacja, sport czy inne aktywności niosą ze sobą morze inspiracji i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Tylko od nas samych zależy w jakim stopniu je wykorzystamy i czy podołamy narzuconym sobie zadaniom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *